Topení, kotle a zařízení

Topení, kotle, ohřev vody a regulace od tuzemských
a zahraničních výrobců

  Úvodem     Kontakt     Kontaktní formulář  
  Ceny paliv     Info o zboží     Výstavy  
Tipy, novinky a články o topení
Časté otázky


Je lepší vytápění podlahové nebo pomocí radiátorů ?  

Obojí vytápění má své klady a zápory.  Podlahové vytápění je příjemné a pohodové z důvodu vertikálního šíření tepla a rozložení tepelných vrstev v místnosti, které se blíží ideálnímu stavu (teplota u nohou je vyšší a v horní části těla malinko nižší). Jeho jednoznačnou nevýhodou je pomalejší „nástup“ – tedy rychlost po spuštění s jakou Vám vyhřeje prostor. No a mokré prádlo na něj  taky nenavěsíte. Další nevýhodou je nutnost stavební úpravy podlah – zvláště u starších objektů. Kladené potrubí musí být navíc perfektně pospojováno, protože následná porucha by znamenala opětný zásah do podlahy. 

Pozn.: Rychlost prohřívání místnosti je také závislá na vrstvách, kterými je zakryto topné potrubí. Např. betonová vrstva a nášlapná vrstva nástup tepla brzdí, ale na druhé straně akumuluje. Stále častěji používá tzv. „suché zakrytí“, které spočívá v uložení topného potrubí do speciálně upraveného izolantu s drážkami, který je potom překryt např. sádrovláknitou deskou a konečnou podlahovou krytinou. U tohoto způsobu provedení je nástup „tepla“ rychlejší. 

Klasické vytápění otopnou soustavou se zavěšenými radiátory je snadnější při montáži a rychleji ohřeje místnost na potřebnou teplotu. Jeho nevýhodou je cirkulace tepla v místnosti a také rozložení tepelných vrstev v místnosti není ideální.  

Jaký je tedy závěr ?  

U novostavby nebo u objektu, ve kterém je stejně zapotřebí provést výměnu podlah se Vám do nákladů podlahového vytápění nepromítnou náklady na provedení nové podlahy. V tomto případě bych asi volil tento druh vytápění. Aby se vyrovnal „handicap“ pomalejšího ohřevu místnosti, zvolil bych po poradě s topenářem v jednotlivých místnostech vhodně umístěný klasický radiátor. Takže vlastně kombinace obojího.   

Naopak tam, kde by úpravy podlah znamenaly příliš velký zásah do budovy, nezbytnost vyjádření statika a tedy i vysoké náklady na jejich provedení bych zůstal u klasického rozvodu s otopnými tělesy. Ale i zde se často volí kompromis, který spočívá v tom, že se provede podlahové vytápění třeba jen v koupelně, WC a v kuchyni.  

 
             
 

KOŠÍK PRÁZDNÝ


Email:  
Heslo:  
Poslat hesloNovinky

2018-02-04 12:02:19

MASTER-XL-61
   MASTER XL 61 - profesionální infračervené olejové topidlo

 

 


 

 

 Komínová stříška NAPOLEON

   WAP RSS      Zajímavé výměnné odkazy | © 2008 powered by  David-Studio.net