Topení, kotle a zařízení

Topení, kotle, ohřev vody a regulace od tuzemských
a zahraničních výrobců

  Úvodem     Kontakt     Kontaktní formulář  
  Ceny paliv     Info o zboží     Výstavy  
Tipy, novinky a články o topeníKotle na biomasu šetří miliony za dálkové teplo.


Rekonstrukce výrobního závodu je okamžik, kdy lze zlepšit spoustu věcí. Některé je ale nutné změnit, i když to původně nebylo v plánu.

Strojírensko-metalurgickou firmu Unex k takovému kroku přivedlo rozhodnutí teplárny, kterým výrazně zvýšila cenu dálkově dodávaného tepla. "Cena za gigajoule u původního dodavatele už před zdražením dosahovala 500 korun, další zdražení pro nás nebylo akceptovatelné," vzpomíná Karel Kalný, finanční ředitel společnosti Unex.

Místo vyšších plateb se tak firma rozhodla využít přirozenou výhodu, kterou závodu ve slovenské Snině nabízí silný dřevozpracující průmysl v okolí. Výrobní prostory firmy Unex, ve kterých se ročně zpracovávají tuny kovů, nakonec vytápí dřevěný odpad - dubová štěpka.

"Důležitou roli při našem rozhodnutí hrála dostupnost kvalitního paliva za rozumné ceny. S cenou se přitom dostaneme na nějakých 200 korun za gigajoule tepla," říká Karel Kalný. Unex se tak stal jednou z mála velkých českých firem, které využívají k vytápění obnovitelné zdroje energie.

Bez tepelných ztrát

Investice do tří kotlů, které jsou schopny spalovat i dřevo s vysokou vlhkostí se pohybovala kolem osmi milionů korun. Dva kotle přitom slouží pro vytápění haly, kde se suší takzvané velké svařence (svařené kovové díly - pozn. red.) po lakování, třetí vytápí a ohřívá užitkovou vodu v administrativní budově. "Umístěním kotlů přímo na místo, kde je teplo potřeba, jsme odstranili ztráty způsobené přenosem tepla na větší vzdálenosti," dodává Karel Kalný.

Kotelna v kontejneru

Náklady na vytápění se podle firmy Unex podařilo snížit na méně než polovinu původních hodnot a osmimilionová investice by se měla při stávajících cenách energií vrátit už za 3,5 roku. Z vypočítané návratnosti vyplývá, že díky topení štěpkou firma ročně ušetří více než dva miliony korun oproti původnímu systému.

"Na základě zkušeností ze Sniny plánujeme už v příští topné sezoně nahradit plynové vytápění v našem ústředí opět štěpkovým kotlem," dodává Kalný. Obdobný postup do budoucna firma hodlá zavést i pro své další budovy, které mají velkou spotřebu tepla a jejich zateplování by bylo ekonomicky nevýhodné.

Snížení nákladů přinesla i netradiční instalace tohoto topného systému: kotle i zásobník na palivo jsou umístěny do "secondhandových" přepravních kontejnerů. Instalace tak nevyžadovala stavební úpravy a celou topnou soustavu lze v případě potřeby přemístit.

Nápad na vytvoření "mobilní kotelny" přitom vznikl u českého dovozce kotlů na biomasu.

Převzato z Hospodářských novin.  Mohlo by Vás zajímat :

Vybíráme si kotel (27.6.2008)
 

KOŠÍK PRÁZDNÝ


Email:  
Heslo:  
Poslat hesloNovinky

2018-02-04 12:02:19

MASTER-XL-61
   MASTER XL 61 - profesionální infračervené olejové topidlo

 

 


 

 

 Komínová stříška NAPOLEON

   WAP RSS      Zajímavé výměnné odkazy | © 2008 powered by  David-Studio.net